Životní cyklus řas a údržba řas
19.08.2021 | Blog VodvokaOční řasy jsou kožní deriváty podobné chlupům a vlasům. Chrání oko před vnikáním nečistot do oka a zabraňují tak jeho poškození. Tak stejně jak probíhá obměna našich vlasů, tak i řasy mají svůj životní cyklus. U řas je ale obměna výrazně rychlejší. Věděli jste ale jaký její jejich růstový cyklus?
Přírodní řasy mají živostnost 6-8 týdnů. Spodní víčko obsahuje okolo 80 řas rozptýlených ve třech až čtyřech řadách, zatímco horní víčko má okolo 100-150 řas rozptýlených ve čtyřech až pěti řadách.
Přírodní řasy, stejně tak jak vešekeré ochlupení na těle, postupně vypadávají a nahrazují je nové. Tento proces neprobíhá u každé z řas součastně. Je to přirozený proces obnovy buněk v lidském těle. Řasy dorustají ve třech fazích a každá z nich se nachází ve své vlastní.
Tyto fáze jsou:
- anagén - fáze růstu (trvá 2 týdnu)
- katagén - fáze přechodu (trvá přibližně 15 dní)
- telogén - fáze odpočinku, která je završena přisunem krve a ztrátou neboli vypadnutím (trvá 4-9 měsíců)
Právě díky kratné době růstu, narozdíl od vlasů, nedorůstají do takové délky.
Mnohé ženy volí tak místo řasenek řasy uměle prodloužené. Umělá řasa nebo vějířek z více řas se aplikuje na jednu Vaši přirozenou dospělou řasu. Prodloužená řasa vypadne v ideálním případě, že je správně nalepená spolu s Vaší a to v cyklech, které jsou vypsány výše. Dochází tak k postupnému vypadávájí a obměně za nové, kde pochopitelně umělá řasa chybí a je tak potřeba docházet na doplnění umělých řas v rozmezí 2-4 týdnů od první aplikace.
Řasy můžete nosit dlouhodobě, v případě, že je vám aplikuje proškolená zkušená řasová stylistka.
Faktory, na které si dávejte pozor:
- řasy nesmí na očích bolet
- neměla byste vnímat pocit těžkých očí
- víčka by neměla být začervenalá
- netvoří se hnis ani větší množství ospalků
- je nezbytné dodržovat správnou hygienu viz.: článek o správné péči o řasy
V případě, výskytu některých výše zmíněných nežádoucích faktorů, se obraťte na certifikovanou kosmetičku nebo požádejte o radu očního lékaře.
Dodržování zásad, které jsou pro trvanlivost umělých řas nejdůležitější:
- nechat adhezivum(lepidlo) proschnout 24 hodin bez jakéhokoliv kontaktu s vodou nebo párou
- dále je potřeba se vyhýbat kontaktu s mastnou (olejovou) složkou
- pobyt ve velkém teple může narušit a zeslabit účinky lepidla a narovnat řasy (časté návštěvy sauny a páry mohou způsobit uvolnění spojů)
- nepoužívejte řasenku ani výživnou bezbarvou řasenku
- doporučujeme prodloužené řasy nebarvit
- nepoužívejte kleštičky na řasy
- doporučené doplnění je každé dva až tři týdny
My řasenkování umělých řas nedoporučujeme, protože dochází k slepování a následné čištění je méně šetrné k prodlouženým umělým řasám a může způsobit rychlejší vypadávání a v některých případech může dojít k nemožnosti doplnění řas a tak bude muset klientka podstoupit jejich celkovou obnovu. Proto raději doporučujeme řasenku používat v případě nouze a potřeby pouze na spodní řasy.
Dlouhé a husté řasy patří mezi nejžádanější pohledové rysy zejména u žen. Tento důvod náš vede k nadstandardní péči a uchylujeme se tak k jejích zvýraznění a celkové kvalitě.
Důležité je jíst potraviny s dostatkem železa a živiny s vitamínem A,E,D. Dopřejte si také dostatek bílkovin a zdravé tuky.