Kolagen
23.08.2021 | Blog VodvokaKolagen je považován za komplexní protein se s specifickými účinky na zdraví. Jedná se o jeden z nejdůležitějších proteinů v našem těle a nezbytný pro správné fungování našich buněk, svalů a tkání. a v našem organismu tvoří 30% veškerých bílkovin. Kolagen také přispívá ke zlepšení kvality vlasů, nehtů i řas.
V procentech je v různých částech našeho těla obsaženo jiné množství kolagenu:
- 90 % očního bělma
- 80 % šlach
- 75 % pokožky
- 60 % chrupavek
- 30 % kostí
- 1–10 % svalové hmoty
Naše tělo je navrženo tak aby si vytvářelo kolegen vlastní, pokud dostává všechny potřebné živiny, s věkem se tato schopnost začíná snižovat. Tento proces snižování lze zpomalit, pokud jíme více potravin podporujících jeho přirozenou tvorbu a nebo užíváme doplňky stravy obsahující kolagen.
Užívání kolagenu je pro naše tělo nezbytné nejen když stárneme, ale i když jsme mladí, protože je zodpovědný za správné fungování mnoha důležitých procesů v našem těle.
ZÁSADNÍ PŘÍNOSY KOLAGENU PRO NAŠE ZDRAVÍ:
- ZÁSADNÍ PŘÍNOSY KOLAGENU PROKolagen nalezneme i v řadě produktů v péči o pleť, ten ale bohužel v této formě pokožce velmi nepomůže, jelikož jeho molekuly jsou příliš veliké na to aby je pokožka správně absorbovala. Pro větší účinnost se doporučuje kolagen užívat vnitřně.NAŠE ZDRAVÍ:
- Kolagen je také velmi dobrý pro zmírnění bolesti kloubů, a to díky aminokyselinám glycinu, které mají protizánětlivé vlastnosti a přirozeně snižují bolest kloubů.
- Kolagen dokáže napomáhat také při střevních obtížích.
- Kolagen může také sloužit jako prevence proti vzniku Alzheimerovy choroby.
- Pomáhá snižovat hladinu cholesterolu a působí také jako prevence nahromadění tukové hmoty a bílých krvinek ve stěně tepny, což může vést k infarktu nebo cévní mozkové příhodě.
- Pomáhá ke správné funkci jater. Glycin, aminokyselina přítomná v kolagenu, podporuje zdraví našich jater, může také pomoci se snížením poškození jater při konzumaci průmyslově zpracovaných a smažených potravin.
ZDROJE KOLAGENU:
Jedním z hlavních a nejznámějších zdrojů kolagenu mohou být pilulky, práškové preparáty a vývary z kostí, všechny tyto produkty jsou vyrobené ze zvířat. Z rostlinných zdrojů se dá kolagen získat zejména z potravin které se skládají zejména z glycinu a prolinu.
Glycin nalezneme přirozeně v banánu, fazolích, dýni, kapustě, špenátu a zelí. Ke správně tvorbě kolagenu je také potřeba mít dostatek vitamínu C.